اسکلت فلزی شرکت عمرانی و مهندسی ایستا سازه

اسکلت فلزی – شرکت عمرانی و مهندسی ایستا سازه

اسکلت فلزی در ساختمان سازی شرکت عمرانی مهندسی ایستا سازه

 

 

اسکلت فلزی، پایه و شالوده اصلی هر بنا هستند و از آن جهت که غالباً برای ساختمان های بلند مرتبه انتخاب می شوند، از حساسیت های بالای مهندسی برخوردار هستند. به گونه ‌ای که نصب اسکلت فلزی به تنهایی می ‌تواند بار مهندسی یک ساختمان بلند مرتبه را بر دوش بکشد.

همه ی توانمندی های مهندس در ساخت، طراحی و محاسبات اسکلت فلزی بنا خلاصه می شود. از این رو نصب اسکلت فلزی که آوردگاه عملی این محاسبات و مهندسی ها می باشد، باید همواره همراه با دقتی بسیار، حساسیتی بالا و مهارتی کامل به نحو احسن به انجام برسد.

نصب اسکلت فلزی در طول سالیان دراز که مورد توجه صنعت ساختمان سازی بوده است و در این روز ها دارای مراحل استانداردی می باشد؛ به گونه ای که سازنده باید دانش کاملی بر استاندارد ها همراه با مهارت های لازم در نصب اسکلت فلزی را داشته باشد.

 

در سازه فلزی از اتصال قطعات سازه های فولادی برای حمل بارها و ایجاد استحکام کامل به یکدیگر متصل می شوند. به دلیل درجه استحکام بالای فولاد، این سازه قابل اعتماد است و به مواد اولیه کمتری نسبت به سایر سازه ها مانند سازه بتنی و سازه چوبی نیاز دارد.

 

سازه فلزی – ایستا سازه

سازه فلزی ایستا سازه

 

سازه فلزی سازه ای است که اتصال قطعات سازه های فولادی برای حمل بارها و ایجاد استحکام کامل به یکدیگر متصل می شوند. به دلیل درجه استحکام بالای فولاد، این سازه قابل اعتماد است و به مواد اولیه کمتری نسبت به سایر سازه ها مانند سازه بتنی و سازه چوبی نیاز دارد.

در ساخت‌وسازهای مدرن، سازه‌های فولادی تقریباً برای هر نوع سازه‌ای از جمله ساختمان‌های صنعتی سنگین، ساختمان‌های بلند، سیستم پشتیبانی تجهیزات، زیرساخت‌ها، پل، سوله و ... استفاده می‌شوند.

اسکلت فلزی سرعت اجرای پروژه ساخت و ساز را بالا می برد و به مقدار قابل توجهی از وزن ساختمان می کاهد. استفاده از این سازه این امکان را فراهم می کند که در هر مرحله از ساخت بتوان بدون ایجاد هیچ گونه تخریب به رفع عیب پرداخت. همچنین اجرای آن باعث کاهش حجم فونداسیون می شود و در تمام مراحل اجرا امکان بازرسی و انجام تست های غیر مخرب را فراهم می کند.

 

سوله

 

اسکلت فلزی در ساخت سوله – ایستا سازه

اسکلت فلزی در ساخت سوله ایستا سازه

 

سوله یک سازه فلزی است که پوشش سقف آن آن به صورت شیب‌دار اجرا می شود به نحوی که محیط داخلی آن بدون هیچ ستونی بنا شود. این سازه یکی از پرکاربردترین سازه‌های فولادی در دنیا شناخته می‌شود. اکثر کارخانه های تولیدی و اماکن صنعتی، سالن‌های ورزشی، انبارها، سالن‌های تولید دام و طیور و به صورت سوله ساخته می‌شوند. بر اساس اندازه دهانه، ارتفاع، طول و میزان تحمل باران و برف در محل احداث سوله در اشکال گوناگون طراحی و اجرا می‌شوند.

 روش طراحی سازه فلزی نسبت به سایر سازه های فلزی دیگر متفاوت است به همین خاطر ویژگی ها و قابلیت های آن نیز منحصر به فرد است. سقف این سازه شیب دار است و از فولاد ساخته می شود. همچنین در مکان های مختلف از جمله کارخانه ها، مرغداری ها، کارگاه ها و مکان های مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. سوله سازی خود یکی از مهمترین صنعت ها شناخته می شود که نکات بسیار مهم در این صنعت بایستگی رعایت شود.

از سوله ها برای پروژه های خیلی بزرگ استفاده می شود. این سازه، دهانه ی آن خیلی وسیع و گسترده است و جنس آن از فولاد است. امروزه به جای سوله های بتنی از نوع فلزی استفاده می شود چون استفاده از آن ها در صنایع مختلف مزیت های زیادی را برای کاربران به همراه دارد. برای ساخت آن ها بیشتر از پروفیل های خود ساخته تحت عنوان پروفیل z استفاده می شود. چون دارای ستون ها و تیرهای گسترده ای می باشند.

اجزای تشکیل دهنده سوله : 


اجزای سوله ها مشخص می باشند و هر کدام آن توسط مهندسان جزء به جزء محاسبه و طراحی می شوند که به شرح زیر هستند:

 1. قاب خمشی با تکیه گاه ساده یا گیردار شامل ستون‌ها خرپاها یا رفترها
   
 2. مهارهای طولی که عموماً به صورت قوطی با لوله هستند.
   
 3. مهارهای عرضی که بادبندهای سقف جزی از آنهاست
   
 4. میل مهارها
   
 5. زد یا لاپه که در اندازه‌های ۶ و ۷ متر در بازار موجود است.
   
 6. بادبندها به صورت میلگرد پیش تنیده یا پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرد
   
 7. نبشی سینه بندFlange stay
   
 8. براکت‌ها که وظیفه انتقال بار جرثقیل به ستون را دارد
   
 9. پوشش سقف
   
 10. دیواره‌ها
   

و از دیگر اجزای تشکیل دهنده سوله می توان به ستون، ستون وال پست، استرات، سایه بان، نبشی سینه بند، بادبند، سگراد ، رفتر، پرلین، پیچ و مهره اشاره کرد.

 

 

سازه بتنیاسکلت بتنی در ساختمان سازی – شرکت ایستا سازه

 

 

 

 

 

 

 

اسکلت بتنی در ساختمان سازی شرکت ایستا سازه

 

در اسکلت بتنی که نام دیگر آن سازه بتنی است، از بتن آرمه یا بتن مسلح استفاده می‌شود. مواد تشکیل دهنده بتن آرمه عبارتند از سیمان، شن، ماسه، فولاد، میلگرد ساده و میلگرد آجدار. بتن مقاومت فشاری بالا دارد که از مزایای آن محسوب می‌شود.

در مقابل مقاومت کششی آن پایین است که یکی از معایب این نوع سازه محسوب می‌شود. از این رو از بتن آرمه برای افزایش مقاومت کششی سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. اتصالات در طراحی اسکلت بتنی ، در نود و نه درصد موارد خمشی هستند و از اتصالات لولایی در یک درصد اتصالات استفاده می‌شود.
در خدمات نقشه‌کشی، اسکلت بتنی از دو بخش تشکیل می‌شود. بخش عمودی و بخش افقی. بخش عمودی شامل ستون‌ها و بخش افقی دربرگیرنده تیرها می‌باشد. از اسکلت بتنی در فونداسیون، راه پله‎‌ها، سقف و دیوار برشی استفاده می‌شود. تقویت سازه‌های بتنی از سه طریق صورت می‌گیرد: اضافه کردن اعضای جدید به سازه، تقویت اعضای جدید سازه و درنهایت کاهش بارهای وارد بر سازه.

از مزایای سازه‌های بتنی می‌توان به هزینه کمتر نسبت به سایر سازه‌ها، مقاومت بالا و شکل پذیری آن اشاره کرد.


مزایای سازه بتنی عبارت اند از:


قابل دسترس و ارزان
حمل و نقل آسان از محل ساخت به محل بتن ریزی
هزینه ی نگهداری سازه های بتنی در شرایط عادی ناچیز است
مقاومت بالا در برابر آتش سوزی به نسبت سایر مصالح
مقاومت بالا در برابر زلزله

 

سازه های بتنی معمولا شامل یک چارچوب میباشند که همان اسکلت بتنی است. این اسکلت ها از دو قسمت عمودی و افقی تشکیل میشوند که قسمت عمودی آن ستون ها و قسمت افقی آن همان تیرها هستند. برای ساخت اسکلت بتنی در فونداسیون ها، ستون ها، راه پله ها، سقف، تیرچه ها و تیرها صورت میگیرد که معمولا بتن به کار رفته همان بتن آرمه است.

 بتن آرمه مسلح بوده و برای ساخت آن علاوه بر شن و ماسه و آب و سیمان صفحات فلزی و میلگرد های آهنی نیز استفاده میشود. این بتن ها در مقابل فشارهای کششی مقاومتی ندارند، بنابراین بتن آرمه و آرماتور ها باعث میشوند که مقاومت کششی آنها بیشتر شود.

اجرای اسکلت بتنی شامل چند مرحله مختلف است. در مرحله اول لازم است که محل پروژه زیرسازی شود. پس از آن باید به صورت اصولی مرحله گودبرداری را انجام داد. مرحله سوم شامل آرماتور بندی فونداسیون است. مرحله چهارم بتن ریزی فونداسیون است که لازم است پس از بتن ریزی به مدت هفت روز سطح بتن مورد نظر مرطوب نگه داشته شود تا به استحکام لازم دست یابد. سپس در مرحله پنجم بتن ریزی و آرماتور بندی ستون ها انجام میگیرد و تیرچه بلوک ها در جای خود قرار میگیرند.