حل مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان

 

مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان داستان دنباله داری است که تمامی ندارد! همه والدین دوست دارند فرزندی داشته باشند که موفق باشد و به آن ببالند فرزندان نیز دوست دارند در قید و بند هیچ قانون و مقرراتی نباشند. . متاسفانه گاهی افراط و تفریط های بیش از اندازه والدین و فرزندان و روابط ناسالم در خانواده مشکلاتی را ایجاد میکند که پایان خوبی ندارد و یک بازی باخت-باخت است!

مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان

مورد اول: مشکلاتی که ریشه آن ها والدین هستند

کسب نمره کامل

بسیاری از خانواده ها از فرزندانشان انتظار گرفتن نمره 20 یا به عبارتی نمره کامل را دارند. این کمال گرایی خانواده ها از ابتدا باعث ایجاد احساس مقابل در فرزند نیز میشود. بسیاری از ما رفتارها و عادات بدی را از دوران کودکی خود به همراه داریم که مشکلات زیادی در زمان کنونی ما ایجاد کرده اند. برخی از ماها از کودکی نتیجه محور، تربیت شدیم. در حالی که هدف اصلی تنها رضایت شخصی و عملکردی است.

 

به وفور این مساله را در مورد امتحانات مقاطع مختلف و به خصوص در بحث کنکور مشاهده میکنیم. این که افراد زیادی به مراکز مشاوره تحصیلی مراجعه میکنند و به دنبال صرفا نمره کامل یا صرفا قبولی در رشته های پزشکی یا مهندسی تاپ برای فرزندانشان هستند.  این مساله در صورتی که خلاف میل باطنی دانش آموز باشد رفتاری نابهنجار و مشکل زاست.

حل مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان

 

درس خواندن جهشی

این مشکل یکی از عمده ترین مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان به خصوص در سال های اخیر است. یکی از بدترین اشتباهات والدین در برخورد با کودک همین است. گاهی والدین کودک را بالاجبار به کلاس های تقویتی تابستان و نوروز میفرستند تا هرچه سریعتر برای دوره بعدی آماده شود. این باعث میشود زمان زیادی از فرزند آن ها در طول روز گرفته شود زمانی که میتوانست به اقتضای سن و کودکی خود از آن بهره ببرد.

دو نکته در اینجا مهم است: اولا که جهشی خواندن یک مقطع صرفا، نشان دهنده هوش بالاتر نسبت به سایر همکلاسان نیست. دانش آموز تلاش بیشتری میکند و زمان های تعطیل خود را ساعت ها به درس خواندن اختصاص میدهد. در حالی که اگر گذراندن این ساعات با رضایت شخصی وی نباشد در آینده ضربه بسیار بدی به روان وی خواهد زد.

ثانیا دانش آموز به جز هوش شناختی دارای هوش هیجانی نیز هست. این بدین معناست که برای حضور موفق در اجتماع باید قادر باشد مهارت های اجتماعی و روانی خود را نیز گسترش دهد. این مهارتها نیز تنها در سایه حضور در اجتماع، تفریح و گذراندن وقت با هم نوعان خود بدست میاید. البته این مساله نیز مطرح است که در این حالت به طبع برخورد سایر افراد جامعه و خانواده با کودک متفاوت میشود و با او رفتاری بزرگتر از سنش خواهند داشت.

حل مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان

در کل با توجه به روند تکاملی شبکه عصبی در بچه ها چنین برخوردهایی در صورتی که خلاف میل باطن کودک باشد باعث کاهش اعتماد بنفس او در آینده میشود.

 مورد دوم : مشکلاتی که به فرزندان مرتبط میشود:

در مورد مشکلات تحصیلی که منشا آن فرزندان هستند مطالب زیادی میتوان عنوان کرد. اکثر این بحث ها مربوط به رده های سنی نوجوانی فرزندان خواهد شد. چون فرزند اغلب در زمان کودکی توانایی زیادی برای تصمیمات شخصی ندارد. معمولا به دلیل تغییرات فیزیکی و روحی در زمان نوجوانی فرزندان شروع به، به چالش کشیدن خود میکنند. حقیقت این است که والدین، بچه های کم سن و سال تر را دوست دارند چون به اصطلاح، حرف شنو های بهتری هستند. دردسر کمتری ایجاد میکنند. محل مشخصی مانند خانه دارند و انتخاب های آن ها زیر نظر والدین است. اما زمانی که وارد سنین نوجوانی میشوند قضیه به طور محسوسی دچار تغییر خواهد شد. آن ها دیگر نمیخواهند تحت نظر والدین باشند. بر محل رفت و آمد آن ها نمیتوان مانند گذشته نظارت کرد. پس والدین احساس خطر کرده و با فرزندان دچار چالش رفتاری میشوند. عمده مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان نیز از همین نقطه شدت میگیرد.

حل مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان

 

فرزندان تمایل دارند در مواردی مانند انتخاب رشته پایه ، انتخاب رشته کنکور سراسری، نوع و ساعات مطالعه، نوع نیازها و علاقمندی های تحصیلی، کلاس های تقویتی، محیط خانه و ...  خود تصمیم بگیرند. این در حالی است که خانواده ای که با همان الگوی کودکی فرزند زندگی میکنند نمیتوانند با این تغییرات کنار بیایند.

علل اصلی مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان

مشکلات تحصیلی والدین و فرزندان عمدتا به دلیل درک نامتقابلی است که از یکدیگر دارند. فرزندان از 12 تا 18 سالگی دوران سختی را سپری میکنند. به این دوران اصلاحا دوران " هویت یابی" گفته میشود. والدین باید بدانند که فرزندشان نه آنقدر بزرگ است که معنی تمام نگرانی های آن ها را درک کند نه آنقدر کوچک است که مانند قبل او را در آغوش بگیرند و نوازش کنند.

 بیشتر والدین فکر میکنند که مشکلات آن ها با فرزندان قابل حل است بنابراین به همین شیوه جلو میروند و این مساله با گذشت زمان بدتر میشود. در حالی که برای حل بسیاری از مشکلات باید رویه برخوردی خود را تغییر دهند؛ راهکارهای روانشناختی، مطالعه کتاب های تخصصی ارتباط والدین با فرزندان و در آخر کمک گرفتن از یک مشاور خانواده بهترین راه حل است. در ارتباط با مسائل تحصیلی نیز با توجه به مقطع مختلف تحصیلی میتوان برای افزایش انگیزه تحصیلی دانش آموز شیوه های گوناگونی به کار برد.

به طور مثال تحصیل دانش آموز را در سنین پایین تر میتوان با تشویق همراه کرد. مثل هدایایی که به او انگیزه بدهند و در عین حال به صورت مستقیم نیز نباشند. در سنین بالاتر و به خصوص در مورد مساله کنکور سراسری از آن جا که دانَش آموز تمایل دارد اوقات بیشتری را با دوستان و هم سن و سال های خود بگذراند، میتوان از همین شیوه به نوعی دیگر استفاده کرد. برای مثال استفاده از کلاس ها و همایش های تحصیلی دسته جمعی استفاده شود. محوریت این کلاس ها اجتماع دانش آموز با هم سالان خود، بررسی وضعیت تحصیلی، مشکلات پیش رو، مشاوره و نشاط دسته جمعی است. همچنین در ایام تعطیلات که دانش آموز از نظر ذهنی و روحی نمیتواند متمرکز شود میتوان با فرستادن او به جمع های مشابه مانند اردوهای مطالعاتی نوروز او را در کنار سایر هم کلاسان قرار داد. این اجتماعات باعث ایجاد حس نشاط، احساس رقابت میشوند و از آن جا که مدرسانی برای رفع اشکال نیز دارد در دانش آموز حس امنیت تحصیلی ایجاد میکند.

 

جمع بندی و سر صحبت با شما نوجوانان

برای مقابله با مشکلات هرگز نباید از آن ها گریخت! مقاومت در برابر نصیحت تا زمانی پاسخگوست که به روال تحصیلی و زندگی شما لطمه ای وارد نشود. مشورت لازمه زندگی است برای امور مهم زندگی خصوصا موارد مربوط به تحصیل و زندگی حتما مشورت کنید. با مشورت، سال ها تجربه یک فرد، یک مشاور تحصیلی، یک روانشناس یا مشاور خانواده در مدت کوتاهی در اختیار شما قرار میگیرد. بنابراین الزام استفاده از یک مشاور را در زندگی خود نادیده نگیرید. در زمینه تحصیل خصوصا در دوره حساس دوازدهم سعی کنید از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید و مسیر یکساله را با هم جلو بروید.

کتاب بخوانید، صحبت کنید وارد اجتماعات شوید و روی آگاهی های خود کار کنید. به خاطر داشته باشید یک انسان آگاه هرگز بازنده نخواهد بود. بنابراین بدون آگاهی حتی یک گام به جلو برندارید.