نکاتی که باید قبل از سفر با تورهای گردشگری بدانید

 

 

آشنایی با فرهنگ‌های و افراد جدید خوب است؛ اما تا زمانی که در حال انجام آن هستید، سلامت و ایمنی خود را به خطر نیندازید. باید چشم‌ها و گوش‌های خود را همیشه باز نگه دارید. قبل از حرکت، نظرات آنلاین درباره مقصد، هتل، جاذبه‌ها و اساساً همه چیز را بخوانید و با یک تور گردشگری امن و کاربلد راهی سفر شوید. حال سوال این است: برای اینکه سفری که در پیش داریم تا حد امکان منظم و بدون دردسر باشد، چه باید کرد؟ در این مقاله نکاتی که باید قبل از سفر با تورهای گردشگری بدانید را خواهید خواند.

 

چرا تورها بهترین گزینه برای سفر هستند؟

 فرض کنید قصد دارید از یک مکانی که تا به حال نرفته‌اید بازدید کنید. به فرض شما ساکن تبریز هستید و تور شیراز را خریداری کردید. شما اطلاعات سطحی و کمی راجع‌به شیراز دارید. وجود راهنمای تور باعث می‌شود تا اطلاعات کافی و مفیدی درباره تاریخ شیراز، مکان‌های دیدنی شیراز و غیره کسب کنید. بیایید به یک سفر خارجی فکر کنیم. مثلا دوست دارید سفر به پاتایا جزو برنامه‌های آینده‌تان باشد. به جای اینکه بلیط هواپیما پاتایا را به صورت تکی خریداری کنید و دنبال ویزا تایلند باشید، راحت‌ترین کار خرید تور پاتایا است. هم هزینه کمتری برای بلیط خواهید پرداخت، هم رزرو هتل برعهده تور مسافرتی است، هم راهنما و وعده‌های غذایی خواهید داشت و هم لازم نیست خودتان به دنبال دریافت ویزا باشید.

 

درباره امنیت و اعتبار آژانس گردشگری تحقیق کنید

کلاهبردان همواره در کمین‌اند. کلاهبرداری می‌تواند به شکل خوردن پولی که در ازای رزرو تور پرداخت می‌کنید باشد یا می‌تواند به صورت ارائه ندادن تمام امکاناتی که پیش از تور به شما وعده داده شده است.  همچنین چیزی بالاتر و مهم‌تر از جان شما نیست. به فرض شما تور کلوت کرمان را خریداری کردید. کویر از پر رمز ‌و رازترین و غیرقابل پیش‌بینی‌ترین جلوه‌های طبیعت است. اگر راهنما و مسئول تور شما با مختصات کویرها و بیابان‌ها آشنا نباشد، احتمال اینکه جان مسافران به خطر بیفتد وجود دارد. پس همیشه از اعتبار و امنیت تورتان اطمینان حاصل کنید. قابل ذکر است همه آژانس‌هایی که در سفرمارکت تورهایشان را عرضه کرده‌اند، دارای مجوزهای قانونی از نهادهای نظارتی بر حوزه صنعت گردشگری هستند.

 

قیمت‌ها را مقایسه کنید

همیشه ارزان بودن به معنا مناسب بودن نیست. همیشه گران بودن هم به معنای فوق‌العاده بودن نیست. مانند همه مسائل پیرامون حوزه گردشگری، عواملی که بر قیمت تأثیر می‌گذارند، مختلف است. هنگام رزرو یک تور مسائلی شامل تعداد روزهای تور، بعد مسافت، حمل و نقل، محل اقامت، راهنما، بلیط، غذا و نوشیدنی و بیمه مسافرتی بر قیمت تأثیر می‌گذارد. آژانس‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی را برای یک مقصد واحد ارائه می‌دهند که می‌تواند تحت تاثیر عوامل بالا باشد. از طرفی، برخی از مقاصد گردشگری پرطرفدار، ممکن است با تخفیف از سمت آژانس گردشگری همراه باشند. به فرض ممکن است شما تور استانبول را با قیمت بسیار پایینی خریداری کنید. گاهی حتی تور استانبول به عنوان یک مقصد خارجی، از تور کیش به عنوان یک جزیره در داخل کشور ارزان‌تر است. پس با آگاهی کامل از خدمات ارائه شده توسط آژانس و قیمت مشخص شده تور را خریداری نمایید.

 

از اینکه تورتان را خریداری کرده‌اید مطمئن شوید

پس از خرید تور باید از خودتان بپرسید آیا تور خود را تایید کرده‌اید؟ پیش از همه چیز باید رزرو خود را تأیید کنید. حداقل باید یک ایمیل تأیید از سمت آژانس مورد نظرتان دریافت کرده باشید که در آن زمان‌بندی تور، هزینه، تاریخ و زمان سفر، اطلاعات تماس آژانس و برنامه سفرتان ذکر شده است. چاپ دقیق را در شرایط و ضوابط در مورد لغو به دلیل عدم ثبت نام بخوانید. بسته اطلاعاتی قبل از حرکت باید چند روز قبل از تاریخ سفر آماده شود. بسته اطلاعاتی قبل از حرکت باید حاوی توصیه‌هایی در مورد ویزا، واکسن، میزان بار مجاز، نکات پزشکی، اطلاعاتی در باب آداب و رسوم مردم محلی، ارز، آب و هوا و غیره باشد. اگر هیچ یک از این مواد را دریافت نکردید، چند هفته قبل از پرواز رزرو شده با اپراتور تور خود تماس بگیرید.

 

آیا وعده های غذایی شما در طول سفر پوشش داده می‌شود؟

در حالی که برخی از تورهای مسافرتی فعال صبحانه و شام را ارائه می‌دهند، ناهار و میان وعده می‌تواند موضوع متفاوتی باشد. زمانی که در یک فروشگاه یا رستوران محلی توقف دارید، ممکن است مجبور شوید برای خودتان یک غذا تهیه کنید؛ اما برخی از تورها وعده ناهار را نیز لحاظ می‌کنند. پس هنگام خرید تور از کارشناس مربوطه بپرسید که آیا غذا در قیمت تور گنجانده شده است یا خیر. اگر نه، آیا زمان و فرصتی برای خرید چیزی وجود دارد یا باید تنقلات خود را بیاورید؟ اگر غذا در دسترس باشد، چه گزینه هایی وجود دارد؟ شما باید مطمئن شوید که این پیشنهادات مطابق با سلیقه و محدودیت های غذایی شما است. اگر آلرژی غذایی یا نیازهای غذایی خاصی مانند عدم تحمل لاکتوز، گیاهخواری، پرهیز غذایی و غیره دارید، به آژانس مسافرتی اطلاع دهید.

 

آیا تورهای دیگری هم در طول مسیر وجود دارد؟

برخی از افراد از شلوغی بیزارند و حتی ترجیح می‌دهند تورهایی که تعداد محدودی مسافر را به مسافرت می‌برند خریداری کنند. حتی اگر این افراد وارد فضایی شوند که جز گروه آن‌ها، تورهای دیگری هم حضور دارند، مسلما خوشحال نخواهند شد. گاهی اوقات می‌توانید با انجام تور خود در ساعات تعطیل از این امر جلوگیری کنید. اول صبح اغلب زمان خوبی برای بازدید است. زیرا ساعت کم ترددی محسوب می‌شود.

 

آیا پاسپورت شما سه تا شش ماه پس از تاریخ سفر اعتبار دارد؟

در سفرهای خارجی، با وجود اینکه ویزا توسط تور خریداری شده دریافت می‌شود؛ اما توجه به تمدید مداوم پاسپورت برعهده خود شما است. بدون شک، تمدید پاسپورت خود سه ماه قبل از تاریخ سفر بهترین تصمیمی است که می‌توانید بگیرید. در واقع، برخی از کشورها نیاز دارند که اعتبار پاسپورت شما شش ماه پس از تاریخ سفر باشد. پس حواستان به گذرنامه‌تان باشد.

 

 

بیمه مسافرتی داشته باشید

شما هرگز فکرش را هم نمی‌توانید بکنید که  بیمه مسافرتی در سفرهای خارجی چقدر لازم و ضروری است تا زمانی که به آن نیاز پیدا کنید. اگر واقعاً نگران ایمنی خود و وسایل خود در حین سفر هستید، باید بیمه خوبی داشته باشید تا تقریباً بتوانید آسوده‌خاطر باشید. در واقع پیش از آنکه از داشتن ویزا مطمئن باشید، باید بیمه مسافرتی‌تان را بخرید. همه باید در هنگام مسافرت نوعی بیمه درمانی و اموال داشته باشند. چرا؟ مهم نیست که چقدر محتاط فکر می‌کنید؛ چون اتفاقاتی می‌افتد که نمی‌دانید در پی‌اش باید چگونه از بحران پیش آمده خلاص شوید. در بعضی کشورها هزینه درمان و دارو بسیار زیاد است، ممکن است دچار خسارت مالی شوید و یا اموالتان دزدیده شود. جالب است بدانید در کنار پوشش‌های رایج بیمه‌ها، بسته به نوع پوشش بیمه شما، در صورتی که فرد بیمه‌شده در سفر خارجی، جان خود را از دست بدهد، بیمه‌گر موظف است هزینه‌های بازگرداندن جسد به کشور مبدا یا محل اقامت وی را بپردازد.

 

چه آب و هوایی را می‌توان انتظار داشت؟

شما ممکن است یک ماه پیش از سفر تور خود را خریداری کرده باشید؛ معمولا در سفرهای خارجی این اتفاق کاملا طبیعی است که مدت‌ها پیش از سفر دست به خرید تور بزنید. پس شما باید بدانید که به فرض اگر تور تفلیس را خریداری کردید، در مدت اقامت پنج روزه شما در این شهر، آب و هوا چگونه است؟ چه لباس‌هایی باید بپوشید و چه نوع کفشی به پا کنید. اگر تور شما از شما می‌خواهد که از یک تله کابین به بالای کوهی پوشیده از مه بالا بروید، یا سوار یک کشتی بادخیز به جزیره‌ای بروید، یا دو ساعت در گرمای تابستان پیاده‌روی کنید، باید تمام اطلاعات جزئی را از قبل بدانید.