ورق پلی اتیلن چیست و چگونه تولید میشود ؟

یکی از موادی که در صنایع مختلف مورد استفاده فراوانی دارد پلیمر و پلاستیک های صنعتی هستند که دارای ویژگی های منحصر بفردی میباشند و همین ویژگی‌ها می‌تواند دلیلی بر کاربرد بالای آن‌ها باشد . در این میان پلی اتیلن به عنوان ارزان ترین پلیمر جهان با طیف وسیعی از کاربرد ها دارای جایگاه ویژه ای است.

در سالهای اخیر ایران توانسته است در زمینه تولیدات گرید های مختلف مواد اولیه پلی اتیلن پیشرفت های زیادی داشته باشد از همین رو است که تولید محصولات مختلف از پلی اتیلن رونق فراوانی گرفته است.

 ورق پلی اتیلن یکی از محصولاتی است که از مواد اولیه پلی اتیلن تولید میشود و در دسته اقلام پلیمری و پلاستیک های صنعتی نیم ساخت در زمره یکی از پر مصرف ترین اقلام است . ورق پلی اتیلن معمولا در سایز استاندارد 1 متر در 2 متر و ضخامت های 1 میلیمتر تا 10 سانتی متر تولید میشود که میتوان از ضخامت های کمتر آن برای پوشش سطوح مختلف و ضخامت های درشت تر آن جهت صنایع غذایی ، پزشکی ، قطعه سازی و ... استفاده کرد.

از کابردهای دیگر ورق پلی اتیلن میتوان به موارد استفاده آن در استخر های شیلات ، ساخت مخازن ضد اسید و مواد شیمیایی ، صنایع کیف و کفش ، صنایع بسته بندی ، صنایع خودرو سازی و ... اشاره کرد.

انواع ورق پلی اتیلن و روشهای تولید

معمولا ورق های پلی اتیلن را بر اساس مواد تشکیل دهنده میتوان به

  1. ورق های سنگین با چگالی بیشتر
  2. ورق های سبک با چگالی کمتر

 و بر اساس ضخامت به

  1. ورق پلی اتیلن نازک
  2.  ورق پلی اتیلن درشت تقسیم کرد که ممکن است به یکی از روشهای

 

الف - قالبی

ب - غلطکی

ج - اکسترودر تولید شوند که در روش قالبی تراکم بالاتر و در روش اکسترودر راحتی در تولید انواع سایز و ابعاد متمایز هستند.